ŠC  |   STŠ  |   SG  |   SESGŠ  |   VSŠ  |   MIC  |   IOD  |   ENG 

Challenger

EN Co funded by the EU POSV zadnjem razpisu ERASMUS+, Forward Looking Projects (Projekti usmerjeni v prihodnost) smo bili uspešni s prijavo projekta Challenger. Cilji projekta Challenger je oblikovanje in vzpostavitev inovativne, trajnostne in učinkovite strukture za spodbujanje inovacij s pomočjo uvajanja aplikativnih raziskav v sistem.
 
Trije glavni ciljiprojekta so naslednji:
  • oblikovati in vzpostaviti inovativno, trajnostno in učinkovito strukturo za spodbujanje inovacij v partnerskih državah in po vsej Evropi z uporabo aplikativnih raziskav v PIU in ustvarjanjem sistemskih sprememb s pristopom od zgoraj navzdol do spodaj navzgor, ki temelji na celostnem pogledu o tem, kako je mogoče ohraniti, okrepiti in izkoristiti inovacijsko zmogljivost v partnerskih državah v drugih državah EU.
  • opolnomočiti in izboljšati vključevanje inovativnih učnih praks poklicno in strokovno izobraževanje (PIU)   za spodbujanje inovativne in podjetniške miselnosti.
  • mapirati, oblikovati in vzpostaviti vire za inovacije in podjetništvo, s podporno mrežo mentorjev in vzornikov
V projektu bomo vzpodbujali razvoj inovacij prek aplikativnih raziskav in gradili sistem, s katerim bomo lahko naslavljali svetovne izzive in priložnosti tako na regionalni kot EU ravni. Želimo povečati vključevanje inovativnih metod v poklicno in strokovno izobraževanje (PIU)  in spodbujati inovativnost in podjetništvo. Mapirali in vzpostavili bomo mrežo mentorjev in tutorjev za področje inovativnosti in podjetništva.  
 
Poiskali bomo primere dobrih praks uporabe aplikativnih raziskav v PIU, predvideli sistemske ovire in iskali rešitve za vključitev nove strukture v obstoječi izobraževalni sistem. Aplikativne raziskave bomo vključili v sistem PIU na nivojih EQF 4, 5 in 6.
 
Na podlagi naših ugotovitev bomo razvili: 
  • »Next-Generation community makerspace«: okvir z vsemi sistemskimi zahtevami in operativnimi elementi v ozadju
  • Na uporabnika usmerjeno pot inovativnosti; 
  • Okvir, kakšen naj bo vzornik ali učitelj/mentor, da bo lahko  spodbujal inovacijsko kulturo in poklicni razvoj udeležencev učnega procesa.
Oblikovali bomo tečaje za samostojno učenje in podporne vire tako za udeležence učnega procesa kot tudi za vzornike ali učitelje/mentorje, vključene v novo strukturo. 
 
V okviru projekta bomo razvili šest »maker space« okolij, kjer bomo pilotno uvajali nove strukturne rešitve in pilotno izpeljali program usposabljanja za vzornike ali učitelje/mentorje . »Maker space« okolja bodo s svojim ciljnim inovativnim delovanjem pozitivno vplivala in oblikovala regionalne skupnosti.  
 
Glavne ciljne skupine in deležniki so učenci, učitelji in mentorji PIU, strokovnjaki iz industrije, podjetniki, raziskovalci, oblikovalci politik, regionalne oblasti in ostali zainteresirani posamezniki. Med cilji bo poudarek na uravnoteženi zastopanosti spolov.
 
V konzorciju sodelujejo partnerji iz petih držav: Slovenije, Avstrije, Švedske, Nemčije in Danske. Vključenih je šest šol: Curt Nicolin Gymnasiet, FH Joanneum Gesellschaft MBH, Šolski center Celje, Šolski center Nova Gorica, Šolski center Kranj, Šolski center Velenje, štiri podjetja: Business Solutions, Siemens Energy, Science Park Graz, PARK, ena raziskovalna inštitucija: Danish Technological Institute in MIZŠ kot organizacija za oblikovanje politik na področju izobraževanja. Sestava konzorcija zagotavlja kakovostno izvedbo projekta.

 

CHALLENGER »Kick off« sestanek in 1. mednarodna delavnica partnerjev projekta, 18.01. - 20.01.2023, Kranj, Slovenija

20230118 092513

EN Co funded by the EU POS LOGO

Na Šolskem centru Kranj smo, kot vodilni partner projekta CHALLENGER, organizirali »Kick off« sestanek in 1. mednarodno delavnico partnerjev projekta CHALLENGER, od 18. – 20. januarja 2023. Gostili smo partnerje projekta iz Slovenije, Avstrije, Nemčije, Danske in Švedske. Partnerstvo projekta CHALLENGER iz Slovenije predstavlja konzorcij partnerjev Šolskih centrov Nove Gorice, Velenja, Celja in Kranja, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter podjetja Business Solutions d.o.o. iz Solkana.

V okviru »Kick off« sestanka smo partnerji projekta postavili izhodišča za »START« projekta CHALLENGER, katerega glavni namen je vzpostaviti pogoje za učinkovito vključevanje aplikativnih raziskav v poklicno iz strokovno izobraževanje, pripraviti module izobraževanja za učitelje / mentorje – vzornike kot tudi uporabnike t.i. »Makerspace-ov«, vzpostaviti in testno izvesti 6 t.i. »Makerspace-ov« naslednjih generacij (4 v Sloveniji, 1 v Avstriji in 1 na Švedskem) ter se, z namenom iskanja inovativnih rešitev, povezati z lokalnimi skupnostmi in podjetji za nadaljnji trajnostni razvoj lokalnih okolij.   

S strani ISKRAEMECO d.d. so nam predstavili aktualen projekt »Zeleni Pingvin«, kjer skupaj s izobraževalnimi ustanovami in lokalno skupnostjo (MOK, MOL) razvijajo platformo »Zeleni Pingvin« za namen izobraževanja o učinkoviti rabe energije za mlade.

Skupaj s partnerji projekta smo si ogledali tudi Kovačnico, podjetniški inkubator Kranj, kjer nam je predstavnik Kovačnice predstavil pot od nastajanja »co-working oz. sodelovalne« skupnosti do modernih poslovnih prostorov kot namen za strokovno podporo mladim podjetnikom na njihovi začetni poti.  

Projekt CHALLENGER št. 101087414, je sofinanciran s strani programa Erasmus+ Evropske unije.

Drugo srečanje partnerjev projekta Challenger, Finspång (Švedska), 31. maj do 2. junij, 2023

Challenger logo

Challenger Co founded Erasmus EU napis desno1

 

 

 

Challenger CNGDrugo mednarodno srečanje partnerjev projekta Challenger je bilo organizirano v mestu Finspång (Švedska) od 31. maja do 2. junija 2023. Srečanje je bilo pomembno, saj začenjamo z novimi aktivnostmi, povezanimi z uvajanjem praktičnih raziskav v kurikule poklicnega in strokovnega izobraževanja.

 

Projekt CHALLENGER št. 101087414, je sofinanciran s strani programa Erasmus+ Evropske unije.

 

 

Več...

vcenter2024

junij 2024
ptsčpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

facebook  linkedin

 

um logo

logo ESRRa